دانشگاه کرمان در سال ۱۳۵۱ خورشیدی در شهر کرمان بنیان شد. این دانشگاه با سرمایه مهندس علیرضا افضلی‌پور رییس اتحادیه صنف الکتریکی تهران در زمینی در جنوب شرق کرمان به پهنه یک میلیون متر مربع که از وزارت منابع طبیعی گرفته بود و با ۶۰ میلیون تومان سرمایه شخصی وی ساخته شد. دانشگاه کرمان پس از انقلاب اسلامی به دانشگاه شهید باهنر کرمان تغییر نام داده شد و یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران است.

دانشگاه شهید باهنر کرمان از دانشگاه های اصلی و درجه یک ایران است. هم اکنون حدود 20000 دانشجو در حدود ۱۰۰ رشته تحصیلی و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد دکترای حرفه‌ای و دکترا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه شهید باهنر کرمان دارای ۱۴ دانشکده و موسسه تحقیقاتی است و حدود 500 عضو هیئت علمی و ۱۰۰۰ کارمند در آن مشغول به کار می‌باشند. از این تعداد هیئت علمی، 23 نفر استاد، 34دانشیار، 223 نفر استادیار، 159 مربی، 3 نفر هم مربی آموزشیار است. مساحت فعلی دانشگاه شهید باهنر کرمان 200000 متر مربع است که این خود نشان دهنده وسعت زیاد دانشگاه و بزرگی آن است.

تاریخچه دانشگاه شهید باهنر کرمان

دانشگاه شهید باهنر کرمان در سال ۱۳۵۱ با نام «دانشگاه کرمان» مجوز تاسیس گرفت و از سال ۱۳۵۴ در سه رشته فیزیک، شیمی و انگلیسی با ۱۰ عضو هیئت علمی و ۷۰ دانشجو فعالیت خود را رسما آغاز کرد. چندی پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، نام این دانشگاه به «دانشگاه شهید باهنر کرمان» تغییر داده شد.

کیفیت دانشگاه شهیدباهنر کرمان

دانشگاه شهید باهنر کرمان اکنون بزرگترین دانشگاه جنوب شرق ایران است و یکی از دانشگاه های بزرگ ایران است.مخصوصا رشته ریاضی و رشته فیزیک دانشگاه شهیدباهنر کرمان جزو معروفترین و بهترین رشته های ایران است که خود به دلیل سابقه درخشان علمی استان کرمان در سطح بین المللی می باشد. این دانشگاه پایگاه اصلی تولید علم منطقه جنوب شرق است. پایگاه علمی منطقه جنوب شرق کشور یعنی علاوه بر کرمان سه استان سیستان و بلوچستان، یــزد و هرمزگان. این استوانه علمی ایران در مساحت زیادی ایجاد شده است و سر در زیبایی نیز دارد که گواهی بر اهمیت این دانشگاه است. امکانات آموزشي همانند کتابخانه مرکزي، کتابخانه هاي دانشکده ها، آزمايشگاه هاي متعدد، مرکز انفورماتيک، امکان دسترسي دانشجويان به اينترنت و بسياري ديگر از ويژگي هاي بارز دانشگاه شهید باهنر کرمان، به همراه کيفيت بالاي آموزش و همچنين تلاش وکوشش دانشجويان باعث گرديده تا هر ساله تعداد قابل ملاحظه اي از دانشجويان متقاضی تحصیل در اين دانشگاه در مقاطع مختلف تحصیلی باشند.

مراکز آموزشی دانشگاه شهید باهنر کرمان

دانشکده فیزیک
دانشکده فنی و مهندسی
دانشکده علوم پایه
دانشکده هنر و معماری
دانشکده کشاورزی
دانشکده ادبیات و علوم انسانی
دانشکده ریاضیات و علوم کامپیوتر
دانشکده دامپزشکی
دانشکده مدیریت و اقتصاد
دانشکده آموزش عالی بافت
دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی
دانشکده آموزش عالی بم
دانشکده تکنولوژی سیرجان
دانشکده صنعتی معدنی زرند
دانشکده آموزش عالی بافت
دانشکده عمران

مراکز پژوهشی دانشگاه شهید باهنر کرمان

مرکز تحقیقات علوم ریاضی ماهانی
مرکز تحقیقات علوم اجتماعی
مرکز تحقیقات صنایع معدنی
مرکز تحقیقات باغبانی
پژوهشکده اسلام و ایران
پژوهشکده انرژی و محیط زیست
گروه پژوهشی زنان وخانواده
گروه پژوهشی میکروبیولوژی

مدیران دانشگاه شهید باهنر کرمان

مدیران دانشگاه شهید باهنر کرمان از سال ۱۳۵۸ تا کنون به شرح زیر می‌باشند:

دکتر سعید رجائی خراسانی
دکتر اسدالله رضوی
دکتر غلامعباس بارانی
دکترالگو:علیمرادی
دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی
دکتر احمد اکبری
دکترعلی اکبر حسینی سروری
دکتر علی مصطفوی
دکتر احمد امیری خراسانی
دکتر نصر ا.. گرامی

کتابخانه مرکزی دانشگاه

نام کتابخانه: کتابخانه مرکزی دانشگاه شهید باهنر کرمان

سال تأسیس: 1356

شماره تلفاکس: 3220053-0341

کد پستی: 7616914111

آدرس پست الکترونیکی: clib@mail.uk.ac.ir

آدرس کتابخانه: کرمان، انتهای بلوار 22 بهمن، پردیزه افضلی‌پور، کتابخانه مرکزی