(تجمیع شده دانشکده ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای سابق)

دانشگاه فنی و حرفه ای به عنوان تنها دانشگاه متولی آموزش عالی فنی و حرفه ای در کشور، از سال 1390 با مجوز رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کار خود را آغاز نموده است. دانشكده ها و آموزشكده هاي فني و حرفه اي به عنوان واحدهای زیرمجموعه این دانشگاه، سابقه ي بيش از چهل سال فعاليت آموزشي داشته و از اولين مراكز آموزش عالي كشور هستند كه در تداوم مسير تحصيلي دوره متوسطه فني و حرفه اي (هنرستان هاي فني، كشاورزي، حرفه اي، تربيت بدني) فعالیت داشته اند اما تأسیس این دانشگاه و تفکیک آن از وزارت آموزش و پرورش به سال 90 بر می گردد.

دانشگاه فنی و حرفه ای به صورت تفکیک جنسیتی اقدام به آموزش دانشجو می کند به نحوی که برخی مراکز آن ویژه پسران و برخی نیز مختص دختران است. این مراکز در قالب 165 دانشكده و آموزشكده فني و حرفه‌اي در استان هاي مختلف کشور پراکنده اند كه از اين تعداد 114 مركز متعلق به پسران و 51 مركز مربوط به دختران مي باشد.

عمده فعالیت آموزشی این دانشگاه در حال حاضر در سطح کاردانی است و هدف، تربیت کاردان (تکنسین) است. البته در تعدادي از مراكز این دانشگاه، دوره‌هاي كارشناسي ناپيوسته و پيوسته نيز فعالند به نحوی كه سطح كارداني پيوسته با 54 رشته و كارشناسي ناپيوسته با 26 رشته ودر قالب دو نوبت آموزشي خدمات خود را به بيش از 200 هزار دانشجو ارائه مي نمايند.

ترکیب گروه های آموزشی این دانشگاه به قرار زیر است: فني و مهندسي در حدود (58%)، كشاورزي و دامپزشكي در حدود (21%)، علوم انساني در حدود (7%)، علوم پزشكي در حدود (2%) و هنردر حدود(12%).

از آنجا که 70 درصد از آموزش های این دانشگاه كارگاهي و 30 درصد ديگر نظري مي باشد (آموزش هاي عملي در تعداد 1300 كارگاه و آزمايشگاه انجام مي گيرد)، لذا دانش آموختگان علاوه بر داشتن توانايي علمي، از مهارت هاي عملي و كاربردي لازم نیز برخوردارند و اكثراً در زمينه هاي مربوط به رشته تحصيلي خود جذب بازار كار مي شوند.

مدارك تحصيلي دانش آموختگان اين دانشگاه مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بوده و براي ادامه تحصيل در داخل و خارج از كشور معتبر مي باشد. طول دوره تحصيل در هر يك از مقاطع (كارداني پيوسته و كارشناسي ناپيوسته) 2 سال و دانشجويان تابع مقررات آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري هستند.

نحوه پذیرش دانشجو

دانشگاه فني و حرفه اي دانشجويان خود را از بين دانش آموختگان دوره متوسطه نظام جديد هنرستان ها و متناسب با رشته تحصيلي ايشان در يكي از رشته هاي شاخه فني و حرفه اي يا شاخه كاردانش و يا فارغ‌التحصيلان دوره‌ي چهار ساله نظام قديم هنرستانها، انتخاب مي‌نمايد.

انتخاب از طريق آزمون ورودي ويژه‌اي كه ساليانه توسط سازمان سنجش آموزش كشور به صورت سراسري برگزار مي‌شود، صورت می گیرد. شرايط عمومي و اختصاصي لازم به تفصيل همه ساله در دفترچه راهنماي ثبت نام كارداني پيوسته و كارشناسي ناپيوسته درج مي گردد.

جذب اعضای هیئت علمی فنی و حرفه‌ای از طریق وزارت علوم
دکتر شفیعی در مورد نحوه جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای توضیح داد:‌جذب اعضای هیئت علمی برای دانشگاه فنی و حرفه‌ای توسط فراخوان جذب وزارت علوم انجام می‌شود. پس از اینکه وزارت علوم فراخوان جذب اعضای هیئت علمی را اعلام کرد و افراد در این فراخوان شرکت کردند در صورت اینکه شرایط دانشگاه فنی و حرفه‌ای را داشته باشند جذب دانشگاه می‌شوند. طبق برنامه ۳۰ درصد اعضای هیئت علمی باید در مقطع دکترا و ۷۰ درصد آنها در مقطع فوق لیسانس باشند. افرادی که دارای مدرک فوق لیسانس هستند باید سه سال سابقه فنی داشته باشند.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه تطبیق کادر آموزشی دانشگاه فنی و حرفه‌ای با اعضای هیئت علمی امر حساسی بود اظهار کرد: به دلیل حساسیت موضوع، آیین نامه تا چند روز قبل در اختیار افراد قرارداده نشد زیرا ممکن بود چون و چرایی در کار وجود داشته باشد .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه تطبیق افراد و اعضای هیئت علمی دارای فرایندی است اظهار کرد: وقتی فردی می‌خواهد هیئت علمی شود چه کارشناس و چه هیئت علمی چه جذب و چه تطبیق در وزارت علوم فرایندی دارد که باید طی شود. در همین راستا کادر آموزشی دانشگاه فنی و حرفه‌ای که اکثرا رسمی و پیمانی هستند هنگامی که می‌خواهند با اعضای هیئت علمی تطبیق داده شوند باید تا صدور حکم چندین مرحله را طی کنند.
دکتر شفیعی با تاکید بر اینکه طبیق کادر آموزشی دانشگاه فنی و حرفه‌ای با اعضای هیئت علمی به معنای ارتقاء نیست اظهار کرد: امیدوارم این فرایند تا پایان سال تمام شود و احکام کادر آموزشی دانشگاه فنی و حرفه‌ای قبل از پایان سال تبدیل به اعضای هیئت علمی شود. اما تا زمانی که وزارت علوم موافقت نکند نمی‌توانیم حکم را صادر کنیم.
وی با بیان اینکه برای تطبیق دو شرط مدنظر قرار دارد گفت: شرط اول این است که افراد قبل از تاسیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای، کادر آموزشی بوده باشند و شرط دوم اینکه زمانی که فنی و حرفه‌ای تبدیل به دانشگاه شد این افراد در کادر آموزشی باقی مانده باشند.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه رشته تحصیلی برخی اعضای کادر آموزش در ماموریت دانشگاه وجود نداشته است گفت: البته شرایط این افراد در دست بررسی قرار دارد و در جلسه هیئت امنایی که در اسفندماه یا اوایل فروردین تشکیل می‌شود به وضعیت آنها رسیدگی خواهد شد.
دکتر شفیعی با بیان اینکه فرآیند تطبیق کادر آموزشی دانشگاه فنی و حرفه‌آی با اعضای هیئت علمی زحمت بسیاری داشته است افزود: در این راستا جلساتی با وزیر،‌معاون وزیر علوم، رئیس هیئت امنا و غیره برگزار و در این راستا دو کمیته صلاحیت عمومی و صلاحیت تخصصی تشکیل شد. زیرا هنگامی که حکم افراد به وزارت علوم ارسال شد آنها صورت جلسه این اکمیته را درخواست می‌کنند.
تطبیق هزار نفر از کادر آموزشی دانشگاه فنی و حرفه‌ای به هیئت علمی
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با اشاره به فرایند تطبیق کادر آموزشی این دانشگاه با اعضای هیئت علمی اظهار کرد: تا پایان سال حدود ۱۰۰۰ عضو هیئت علمی فنی خواهیم داشت.
پس از اینکه این امر صورت گرفت باید بررسی کنیم که برای ارتقای دانشگاه چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم.
دکتر شفیعی در ادامه در مورد شرایط عضویت در هیئت علمی توضیح داد: وزارت علوم و هیئت امنا تاکید کرده‌اند که ۳۰ سال فعالیت برای مربی و استادیار ضروری بوده و افراد پس از ۳۰ سال بازنشسته می‌شوند. البته کادر آموزشی دانشگاه فنی و حرفه‌ای باید توجه داشته باشند که تطبیق با اعضای هیئت علمی اجباری نبوده و افراد می‌توانند مدرس یا کادر آموزشی باقی بمانند. اما اگر اعضای هیئت علمی شدند وزارت علوم اجازه نمی‌دهد که بیش از ۳۰ سال فعالیت کنند.
افزایش حقوق اعضای هیئت علمی از سال آینده
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای در ادامه در مورد حقوق افراد اظهار کرد: حقوق امسال تغییری نخواهد کرد و افزایش حقوق از سال آینده صورت می‌گیرد.
همچنین افراد باید توجه داشته باشند که هنگامی که تبدیل به عضو هیئت علمی می‌شوند از دیدگاه وزارت علوم وظایفی دارند البته از افراد انتظار ارائه مقالات ISI وجود ندارد.
وی با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای دارای دو طیف هیئت علمی است توضیح داد: یک طیف افرادی که کادر آموزشی بوده و تبدیل به هیئت علمی فنی شده‌اند و طیف دیگر افرادی که از قبل هیئت علمی بوده و ما ترجیح می‌دهیم که این افراد هم هیئت علمی فنی شوند اما بار موظف باید مشابه باشد.
وی از تدوین برنامه‌هایی برای ارتقای هیئت علمی خبر داد و گفت: برنامه‌هایی برای بروز کردن، آموزش دادن، برگزاری دوره‌های کوتاه مدت مخصوصا با کشور آلمان و غیره برای ارتقای عضو هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای در نظر گرفته شده است.
بودجه دانشگاه فنی و حرفه‌ای مطلوب نیست
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای در ادامه با اشاره به بحث بودجه با تاکید بر اینکه بودجه دانشگاه فنی و حرفه‌ای به میزان مطلوب نیست افزود: میزان بودجه دانشگاه فنی و حرفه‌ای در سال ۹۲، ۲۵۰ میلیارد تومان بود که این مبلغ در سال ۹۳ به ۳۵۰ میلیارد تومان افزایش یافت اما جمع هزینه‌های حقوق قراردادی، رسمی، پیمانی، غذا، حق التدریس، ۳۸۰ میلیارد تومان شد یعنی ۳۰ میلیون تومان بیش از بودجه‌ای که به ما اختصاص یافته بود هزینه کردیم.
دکتر شفیعی ادامه داد: به همین دلیل درخواست کردیم که بودجه دانشگاه فنی و حرفه‌ای سرانه‌ای شود. این دانشگاه دارای ۱۸۰ هزار دانشجو است که اگر به هر دانشجو ۳.۵ میلیون تومان بودجه اختصاص یابد به طور کلی بودجه دانشگاه ۶ میلیارد تومان خواهد بود یعنی بودجه ما حداقل باید دو برابر شود.