دکتر سید‏احمد معتمدی در سال 1332 در تهران به دنیا آمد. در سال 1357 از دانشگاه صنعتی امیر کبیر در رشته الکترونیک فارغ التحصیل شد و به عنوان دانشجوی ممتاز با بورس تحصیلی عازم فرانسه شد و مدارک فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته الکترونیک دیجیتال و سیستم انفورماتیک از دانشگاه پیر و ماری کوری فرانسه اخذ نمود. وی در سال‏های تحصیل در فرانسه عضو اتحادیه انجمن های اسلامی اروپا و از مؤسسان انجمن اسلامی پاریس و از سال 1380 تا 1384 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت خاتمی بود. معتمدی از بعد از دوران وزارت خود به کار تدریس در دانشگاه ها مشغول است. او هم یکی از مردان محمدرضا عارف محسوب می‌شود چرا که در سال 1376 محمد رضا عارف کمیته ای به نام کمیته خودکفایی مخابرات تشکیل داد که معتمدی سرپرستی آن را برعهده داشت.

 • سمت ها و مسؤلیت ها

  معاونت فن آوری وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری

  ریاست سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران

  معاون پژوهشی وزارت علوم

  دبیر شورای پژوهشهای علمی کشور

  عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر

  مدیریت کمیته خود کفایی مخابرات

  ریاست دانشگاه صنعتی امیرکبیر

   

 • استیضاح در دوران وزارت

  احمد معتمدی در مجلس ششم در تاریخ 14 آبان ماه سال 82، به دلیل وجود مناقصه های جهت دار در وزارت خانه پست و تلگراف و تلفن (ارتباطات و فناوری اطلاعات فعلی) استیضاح شد. اين استيضاح از سوی‏ 56 تن از نمايندگان مجلس درخواست شده بود، اين امر باعث شده  بود تا وزير پست برای‏ بقای خود در اين سمت به تكاپو بيافتد. وی به همين دليل 72 نفر را برای رايزنی با نمايندگان مجلس، روانه مجلس كرده بود. اما مجلس شورای اسلامی پس از شش ساعت بحث و بررسی پیرامون موارد استیضاح، رأی گیری بعمل آورده و آقای احمد معتمدی از مجموع 214 رأی با 142 رأی کبود مخالف استیضاح، 61 رأی سفید موافق استیضاح و  11 رأی ممتنع از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد گرفت و در پست خود ابقاء شد.

   

 • تحلیل پیشرفت اقتصادی در دو دولت سازندگی و نهم

  معتمدی در گفتگو با خبرگزاری ایلنا در تاریخ 15 بهمن ماه سال 87 در خصوص پیشرفت اقتصاد در دولت های سازندگی و دولت نهم این چنین بیان می‏کند: «دوران سازندگی ‏را می‏‌‏توان بيشتر با امروز مقايسه كرد، هر چند كه دروان سازندگی ‏و اقتصاد بعد از جنگ شرايط خاصی ‏دارد و رونق بالا همراه با تورم از ويژگی‏‌‏های ‏آن است. اين اتفاق در ايران هم افتاد. دولت سازندگی ‏ناچار به تحمل تورم‌‏های ‏بالای 40 درصد شد، اما در عين حال رونق بالا هم داشتيم؛ چون سازندگی اتفاق افتاد. با اين حال معتقدم دولت سازندگی ‏نسبت به شرايط خود موفق بود.» وزير ارتباطات و فناوری ‏ارتباطات دولت اصلاحات با تأكيد بر اين نكته كه معتقدم دولت سازندگی ‏می‏‌‏توانست اقتصاد را در آن دوران بهتر هدايت كند، افزود: «روند تكميلی ‏در عرصه اقتصاد در دولت اصلاحات ادامه يافت، در حالی ‏كه انتظار می‏‌‏رفت اصلاحات بيشتر در جنبه‌‏های ‏سياسی ‏و اجتماعی ‏صورت بگيرد، اما به لحاظ اقتصادی ‏اين روند مثبت شد.»
  وی با اشاره به اينكه انتظار می‏‌‏رفت شيب مثبت تحولات اقتصادی ‏در دولت نهم دنبال شود، ابراز داشت: «دولت نهم در اين دوره شوك منفی ‏را به اقتصاد ايران وارد كرد و تمام گذشته نفی ‏شد.» معتمدی ‏با بيان اينكه معمولاً زمانی ‏نفی ‏گذشته صورت می‏‌‏گيرد كه انتخابات را در پيش رو داريم و می‏‌‏خواهيم رأی ‏جمع كنيم، گفت: «در دولت نهم تمام ساختارهای ‏گذشته نفی ‏شد. به نظر می‏رسد كه دولت نهم می‏‌‏خواهد همه چيز را خراب كند و از اول بسازد يا آنچه در دولت اصلاحات و سازندگی ‏اتفاق افتاده را حركت‌‏های ‏غلطی ‏می‏‌‏داند و تئوری ‏ديگری ‏دارد كه نتيجه آن اين است كه كشور به سمت بهتری ‏هدايت می‏‌‏شود. اگرچه تجربه‌‏ها كنار گذاشته شد و تقريبا دولت نويی ‏با تفكر و راه حل‌‏های ‏نو روی ‏كار آمد اما متاسفانه جواب نداد. ای ‏كاش جواب می‏‌‏داد، زيرا هميشه تحول و جهش جای ‏اميدواری ‏دارد. درباره عملكرد دولت نهم اعداد و ارقام بهتر سخن می‏‌‏گويند؛ اگر بهتر شده همه تأكيد می‌‏كنند، در حالی ‏كه عملكرد نشان می‏‌‏دهد كه شرایط مناسب نیست.»
 • وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات دولت یازدهم

  گفته می‏شود معرفی اعضای کابینه دولت یازدهم آغاز شده است. برخی خبرها حاکی از انتخاب چهره های متخصص و اعتدال گرا از تمام سلایق سیاسی کشور به عنوان اعضای کابینه وی حکایت دارد که در میان این اسامی، نام احمد معتمدی به عنوان وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات آورده شده است.