با توجه به اهميت صيانت منابع عظيم نفت و گاز در كشور، تربيت نيروي انساني متخصص جهت توسعه و بهره‌برداري بهينه از اين منابع در زمره اولويت‌ها و اهداف راهبردي وزارت نفت قرار دارد. جهت نيل به اين هدف، دانشگاه صنعت نفت مأموريت دارد تا با بسيج تمامي امكانات در مقاطع كارشناسي، كارشناسي‌ارشد و دكتري، اين نياز مهم را برآورده سازد. لذا دانشگاه صنعت نفت علاوه بر ارائه دوره‌هاي تخصصي در مقاطع مختلف، با ايجاد زمينه همكاري با دانشگاه‌هاي داخل و خارج از كشور، به اين امر مهم اهتمام ورزيده و گام‌هاي اساسي برداشته است. 

از آن ميان مي‌توان به اعزام دانشجو به خارج از كشور در مقاطع كارشناسي‌ارشد و همكاري با دانشگاه‌هاي داخل كشور جهت راه‌اندازي رشته‌هاي بالادستي نفت اشاره نمود. از سوي ديگر، دانشگاه صنعت نفت در كنار انجام امور آموزشي، از پيشرفته‌ترين امكانات پژوهشي نيز برخوردار بوده و با ايجاد رابطه نزديك با صنعت نفت كشور و مراكز علمي تحقيقاتي خارج از كشور، به سطح توانمندي نيروهاي تربيت شده هرچه بيشتر افزوده است.

اين دانشگاه با مجموع فضاي بالغ بر 370/000 متر مربع و با بيش از 70 عضو هيأت علمي، فعاليت گسترده‌اي را براي تربيت نيروهاي متخصص جهت رفع نيازهاي صنعت نفت كشور انجام داده است. در حال حاضر دانشگاه صنعت نفت در سه دانشكده خود در شهرهاي اهواز، آبادان و تهران در رشته‌هاي بالادستي نفت در مقاطع كارشناسي و كارشناسي‌ارشد اقدام به پذيرش دانشجو مي‌نمايد و كليه دروس تخصصي، به زبان انگليسي ارائه مي‌شود. همچنين اين دانشگاه در دانشکده علوم دريايي خود در شهرستان محمودآباد، به آموزش دانشجو در رشته‌هاي دريانوردي مي‌پردازد.

رشته‌هاي بالادستي و ساير رشته‌هاي مرتبط با صنعت نفت در اين دانشگاه عبارتند از:

 • مهندسي نفت – مخازن نفت
 • مهندسي نفت – استخراج (حفاري) نفت
 • مهندسي نفت – بهر‌ه‌برداري از منابع نفت
 • مهندسي شيمي
 • مهندسي برق – كنترل
 • مهندسي مكانيك
 • مهندسي نفت – اكتشاف نفت
 • مهندسي ايمني – بازرسي فني
 • مهندسي ايمني – حفاظت فني
 • حسابداري
 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت صنعتی
 • مهندسي كشتي – موتور (نيمه متمركز) 

نظر به پيشرفت همه‌جانبه و گسترده علوم و تكنولوژي در زمينه‌هاي بالادستي نفت و نياز صنعت نفت كشور به دستيابي به آخرين يافته‌هاي علمي و فني در اين زمينه، فعال كردن هرچه بيشتر دانشگاه صنعت نفت با كيفيت مطلوب مورد توجه مسئولين وزارت نفت قرار گرفته است.

دانشگاه صنعت نفت اكنون با تكيه بر تجربيات موفق خود در امر آموزش تربيت نيروهاي انساني در صنايع نفت و گاز و با نگاهي ويژه به آخرين دستاوردهاي ساير مراكز علمي، فتح بزرگترين قله‌هاي علمي در صنايع  نفت و گاز را با در اختيار داشتن اساتيد مجرب و دانشجوياني ممتاز در دستور كار خود دارد.

 آرمان:

تبديل شدن به دانشگاه پيشتاز در منطقه در زمينه تربيت نيروي انساني در رشته‌هاي مرتبط با صنايع نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي

ماموريت:

– جذب اعضاي هيأت علمي مجرب در رشته‌هاي مورد نظر و ايجاد شرايط مناسب براي پيشرفت و ارتقاي آنان

– جذب دانشجويان ممتاز از طريق آزمون سراسري

– برقراري ارتباط با دانشگاه‌هاي تراز اول جهان در زمينه‌هاي بالادستي نفت و گاز به منظور همكاري‌هاي مشترك

– تربيت نيروي انساني در رشته‌هاي مورد نياز صنعت نفت در مقاطع كارشناسي، كارشناسي‌ارشد و دكتري

– گسترش و تعميق فعاليت‌هاي پژوهشي دانشگاه با صنعت نفت

– گسترش و تعميق ارتباط دانشگاه با صنعت براي پاسخگويي به نيازهاي آن

– ايجاد و توسعه فضاهاي آموزشي، پژوهشي، ورزشي و رفاهي

– ايجاد و توسعه مراكز كتابخانه‌اي، مراكز كامپيوتر و ارتباطات اينترنتي

جايگاه دانشگاه در جهان:

دانشگاه صنعت نفت با تربيت مناسب دانشجويان در زمينه‌هاي مرتبط با صنعت نفت توانسته است مهندسان و متخصصان زبده‌اي به صنعت تحويل دهد كه نقش مؤثري در رشد و گسترش آن در سراسر جهان داشته‌اند. آوازه چشمگير متخصصان ايراني، پرورش‌يافته در اين دانشگاه، در اكثر دانشگاه‌ها و شركت‌هاي معتبر جهان همواره به گوش مي‌رسد.

پر واضح است كه اين اراده و پشتكار در دانشگاه صنعت نفت هر روز بيش از پيش عمق و شتاب خواهد گرفت و صنعت نفت مي‌تواند همچنان چشم اميد به ايجاد تحولاتي شگرف، توسط متخصصان و كارشناسان اين دانشگاه داشته باشد.

مزيت‌هاي دانشگاه:

– دانشگاه صنعت نفت، جهت ارتقاي سطح كمي و كيفي اساتيد و اعضاي هيأت علمي و دريافت تكنولوژي‌هاي نوين، فرصت‌هاي مطالعاتي را با همكاري مراكز معتبر تحقيقاتي و صنعتي جهان در دستور كار خود دارد.

– اين دانشگاه فرصتي را براي دانشجويان خويش مهيا نموده است، تا علاوه بر استفاده از امكانات آموزشي و رفاهي مناسب در طول تحصيل، پس از فارغ‌التحصيلي از اين دانشگاه بتوانند در بهترين مراكز تحقيقاتي و صنعتي كشور مشغول به فعاليت شوند.

– دانشجويان اين دانشگاه در صورت داشتن شرايط مشخص از بورس تحصيلي وزارت نفت بهره‌مند بوده و از شرايط و امتيازات خاص كاري و شغلي مناسب برخوردار مي‌شوند.

– اين دانشگاه با توجه به ارتباط تنگاتنگ با انجمن‌هاي تخصصي نفت و گاز، دانشگاه‌ها و شركت‌هاي معتبر نفتي جهان زمينه‌اي را براي همكاري دانشجويان و اعضاي هيأت علمي خود با اين مراكز فراهم آورده است.

– دانشجويان اين دانشگاه در طول تحصيل از مزيت حضور در صنعت نفت و امكان تجربه عملي آموخته‌هاي علمي خود در صنعت نفت برخوردار مي‌باشند.

– ارائه متون دانشگاهي به زبان انگليسي از ويژگي‌هاي تحصيل در اين دانشگاه مي‌باشد.

– امكانات آموزشي و رفاهي خاص و مطلوب كه به كيفيت بالاي تحصيل در اين دانشگاه منجر مي‌شود.

– اعطاي كمك هزينه تحصيلي به دانشجويان.

منشور اخلاقي دانشگاه صنعت نفت:

دانشگاه صنعت نفت به‌دليل پيوستگي همه‌جانبه به صنايع استراتژيك نفت و گاز، منشور و رسالت خود را توسعه علوم، فنون و دانش فني مرتبط با صنايع نفت و گاز از  طريق فعاليت‌هاي آموزشي، پژوهشي، فناوري و ايجاد محيط يادگيري پويا و خلاق و تربيت متخصصان و محققان متعهد مورد نياز كشور و ساير كشورهاي عضو سازمان كشورهاي صادر كنند نفت (اوپك) و تقويت نهضت نرم‌افزاري و پاسخگويي به نيازها و ضرورت‌هاي تخصصي امروز و فرداي صنعت نفت قرار داده است . لذا براي نيل به اين اهداف والا، ارزش‌هاي دانشگاهي همچون: علم، تقوي، دلسوزي، تعهد، وفاق و همدلي از محورهاي اصولي اين دانشگاه بوده و همه همكاران خود را پايبند به منشور اخلاقي دانشگاه مطابق مفاد زير مي‌دانند.

 1. ما اعضاي دانشگاه صنعت نفت خود را به بهترين رفتار اخلاقي و حرفه‌اي، رفتار اسلامي و عدالت‌محوري ملزم دانسته و با رعايت نظم و انضباط در كليه امور، صداقت، امانت‌داري، آراستگي، وقـت‌شناسي و مسئوليت‌پذيري، آماده ارائه خدمت به همگان مي‌باشيم.
 2. اعضاء هيأت علمي و مدرسين دانشگاه اهتمام خود را در ارتقاء و اعتلاي علمي و استفاده از بهترين و موثرترين شيوه‌هاي آموزشي و پژوهشي به‌كار خواهند گرفت.
 3. براي تقويت روحيه نشاط، شور و شوق در دانشجويان،كاركنان و اساتيد و فراهم نمودن بستر مناسب جهت تحقيقات و نوآوري، تقويت نهضت نرم‌افزاري و تشويق پژوهشگران تلاش مي‌كنيم.
 4. انجام سريع و صحيح امور محوله تا حصول نتيجه را جزء وظايف خود دانسته و به ارباب‌رجوع اعلام مي‌كنيم كه در كوتاه‌ترين زمان ممكن به مسائل كاري و درخواستي آنان اهتمام ورزيم.
 5. تعميق باورها و ارزش‌هاي ديني و نگرش خدامحوري در مقوله آموزش و پرورش و همچنين اهتمام به اعتلاي فرهنگ اسلامي و ايجاد زمينه جهت مشاركت كليه دانشجويان، اعضا هيأت علمي و كاركنان دانشگاه را از وظايف خود مي‌دانيم.