بر اساس مصوبه ی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، معدل مقطع کارشناسی با یک ساز و کاری خاص در کنکور ارشد 20% تاثیرگذار است.
بر این اساس رتبه بندی بر اساس تراز داوطلبان شرکت کننده در آزمون ورودی تمامی رشته ها، از 80% نمره کتبی آزمون و 20% نمره معدل مقطع کارشناسی تشکیل می‌شود.

شاید این سوال به ذهن برسد که معدل معیار تراز شده ای نیست و از یک دانشگاه به دانشگاه دیگه کیفیت و سطح آموزشی متفاوت هست و شیوه های نمره دهی فرق داره …
بر این اساس برای اینکه یک ترازبندی مقدماتی در نمرات معدل داوطلب‌ها انجام شود، معدلی به نام “معدل موثر” را در نظر می گیرند که بر اساس دانشگاه مقطع کارشناسی و ضریبی که به معدل اصلی داوطلب می‌خورد به وجود میآید.
هر دانشگاهی ضریبی مخصوص به خود را دارد، مثلا فرض کنید دانشگاه‌های تهران و پلی تکنیک 1.08 هست و دانشگاه خواجه نصیر 1.05 و دانشگاه آزاد و پیام نور و … ضریب  1.005 هستند.

یعنی اگر یک معدل واقعی 15 را در نظر بگیرید برای فارغ التحصیل شریف معدل موثر آن حدود 16، خواجه نصیر 15.5 و برای دانشجوی دانشگاه آزاد و پیام نور و غیرانتفاعی حدود 15.05 خواهد بود …

شدت تاثیرگذاری این معدل موثر اگر نمره امتحان داوطلب خوب باشد خیلی زیاد نیست و این طور نیست که مثلا یک داوطلب با معدل 13، رتبه 20 خودش را با 100 عوض کند، معدل پایین 13 نهایتا رتبه داوطلب را از 20 به 27 تغییر خواهد داد. پس اگر معدل بالایی دارید که چه بهتر، قطعا روی رتبه تون تاثیر مثبت دارد (ولو کم) اگر معدل پایینی دارید اصلا نگران نباشید چون شدت تاثیر گزاری اش خیلی زیاد نیست.