معرفی رشته :

کارشناسی ارشد مهندسی نفت متشکل از 3 گرایش اکتشاف نفت، حفاری و بهره برداری نفت و مخازن هیدروکربوری است. بدون شک اهمیت این رشته در کشوری همچون ایران که از یکسو از ذخایر عظیم طلای سیاه برخوردار بوده و از سوی دیگر اقتصاد متکی به نفت دارد، بر کسی پوشیده نیست.

مهندسی‌ نفت‌ گرایش‌ مخازن‌، نوع‌ مخزن‌ نفت‌ یا گاز و همچنین‌ فشار، دما و عمق‌ آن‌ از سطح‌ زمین‌ را مشخص‌ می‌کند زیرا موارد فوق‌ در نحوه‌ برداشت‌ و استخراج‌ نفت‌ از مخازن‌ تأثیر دارد.

پس از کشف حوزه نفتی و حفاری آن، فاز مهندسی مخزن در صنایع بالادستی شروع می‌شود. در این قسمت، وظیفه مهندس مخزن بازیافت منابع هیدروکربوری به صورت بهینه از مخزن زیرزمینی است. در این راه ابتدا باید شناخت مخزن صورت گیرد که شامل مطالعات زمین‌شناسی و پتروفیزیکی مخزن و همینطور بررسی جریان سیال در محیط متخلخل مخزن می‌باشد. مدل‌سازی تولید، تعداد و مکان چاه‌ها در میدان، بررسی عدم قطعیت در مدل مخزن، جدول زمانی تولید و نرخ تولید بهینه وظایفی است که مهندس مخزن در طی تولید از چاه باید انجام دهد.

یکی از اقدامات مهم برای مخزن، ازدیاد برداشت است زیرا مخزن عمر محدودی داشته و استفاده از منابع آن بستگی به برداشت ما دارد. در ازدیاد برداشت سعی بر این است تا با به کارگیری روش‌های متعدد به صورت بهینه بتوان از مخزن برداشت کرد. در واقع مهندس مخزن با اطلاعات کامل و دقیق از مخازن زیرزمینی، تلاش می‌کند تا حالت بهینه تولید را مدل‌سازی کند. البته میزان تولید تنها وابسته به امور تخصصی نیست و وضعیت سیاسی، اقتصادی و … بر آن تاثیر می‌گذارد که در نهایت در تیم مدیریت مخزن تصمیم گیری می‌شود.

معمولا کار مهندسین مخازن، به دو صورت مخزن  و یا کار در آزمایشگاه‌های سنگ و سیال مخزن برای بررسی دقیق برهمکنش سیال و سنگ در مخرن می‌باشد. از این رو تسلط بر دروس ریاضی، توانایی در برنامه نویسی و کدزنی و درک مدل‌سازی، می‌تواند به دانشجویان این گرایش کمک فراوانی کند.

به طور کلی پاسخ به این پرسش که ما در یک‌ حوزه‌ نفتی‌ در اعماق‌ زمین‌  چه‌ مقدار نفت‌ و گاز داریم‌ و چه‌ مقدار از آن‌ قابل‌ دسترسی‌ می‌باشد و با چه‌ سرعتی‌ می‌توان‌ از مخزن‌ مورد نظر برداشت‌ کرد؟ از وظایف مهندسین مخزن است.

با توجه به گستردگی و اهمیت مخازن هیدروکربوری (مشخصاً نفت و گاز) کشور و ویژگی مسائل مربوط به حفظ، توسعه و برداشت از آنان، هدف از این دوره تربیت کارشناسان ارشدی است که قادر به انجام پژوهش ها و مطالعات لازم در این زمینه باشند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور ارشد و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدها، دانشگاه های دارای رشته مهندسی مخازن هیدروکربوری، معرفی سایر گرایشهای ارشد و دکترای مهندسی نفت (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) این رشته ارایه می شود.

برنامه درسی (سرفصل) ارشد مهندسی مخازن هیدروکربوری و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : 32 واحد
دروس اصلی و تخصصی : 12 واحد
دروس انتخابی : 12 واحد
سمینار : 2 واحد
پایان نامه : 6 واحد

دروس اصلی و تخصصی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
رفتار فازی سیالات مخزن 3 جریان سیالات در محیط های متخلخل 3
مهندسی مخازن ترکدار 3 مدلسازی و شبیه سازی مخازن 3
 
دروس انتخابی
نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
ریاضیات مهندسی پیشرفته 3 آنالیز چاه آزمایی پیشرفته 3
جریان چند فازی در چاه و لوله 3 برنامه نویسی کامپیوتر پیشرفته 3
مهندسی بهره برداری پیشرفته 3 ازدیاد برداشت پیشرفته 3
زمین آمار و مدلسازی فضایی مخزن 3 مهندسی مخازن گازی 3
موارد ویژه در مهندسی نفت 3 تشکیل هیدروکربن های جامد 3
مهندسی محیط زیست پیشرفته 3    
 

دانشگاههایی که در رشته ارشد مهندسی مخازن هیدروکربوری پذیرش دانشجو دارند
بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد 94

دانشگاه تربیت مدرس دانشگاه تهران
دانشگاه خلیج فارس دانشگاه سمنان
دانشگاه شیراز دانشگاه صنعت نفت
دانشگاه صنعتی امیرکبیر دانشگاه صنعتی سهند
دانشگاه صنعتی شریف دانشگاه علم و صنعت
دانشگاه شهید باهنر  

دانشگاههای پذیرنده ارشد مهندسی مخازن هیدروکربوری که همزمان در مقطع دکترای این رشته نیز پذیرش دانشجو دارند

دانشگاه صنعتی امیرکبیر دانشگاه تهران
دانشگاه صنعتی سهند دانشگاه صنعتی شریف
دانشگاه صنعتی نفت  

سایر گرایشهای ارشد مهندسی نفت (بر اساس دفترچه راهنمای کنکور ارشد 94) :

  • مهندسی اکتشاف نفت
  • مهندسی حفاری و بهره برداری نفت
  • مهندسی ابزار دقیق و اتوماسیون در صنایع نفت

گرایشهای دکترای مهندسی نفت (بر اساس دفترچه کنکور دکترا 93):

  • مهندسی نفت گرایش نفت و بهره برداری مخازن
  • مهندسی نفت گرایش اکتشاف
  • مهندسی نفت گرایش مهندسی مخازن هیدروکربوری